KURUYEMİŞE DAİR...

Geçmişten günümüze asırlık bir tarihi olan kuruyemiş, sağlıklı bir besin kaynağı olmakla birlikte hayatımızdaki yerleri çok farklıdır. Bazen diyet dostu, bazen de sohbetler arası atıştırmalığın vazgeçilmezidir. Sizler de bu eşsiz lezzetten uzak kalmayın diye e-ravza ekibimiz, tedariğini yaptığı en kaliteli kuruyemişlerini farklı bölgelerden ham madde olarak alıp kendi bünyesinde özenle işleyerek paketlemektedir. Kalite ve taze kuruyemiş politikasını esas alan e-ravza ekibimiz, günlük kavrum kuruyemiş çeşitleri ile siz değerli müşterilerimize özenle sunuyor.

Kuruyemiş

İnsan vücudu günlük olarak belirli miktarda vitamine ihtiyaç duyuyor. Kuruyemiş, kalsiyum, protein, demir bakımından zengin içerikli vitamine sahip olduğu için uzmanlar, kuruyemişin günlük belli bir miktarda tüketilmesini öneriyor. İçerdiği demir sayesinde bağışıklık güçlendirici olarak da bilinen kuruyemiş, yüksek oranda doymamış yağ ve içerdiği ongun protein sayesinde enerjimizi artırır, gün içinde zinde kalmamıza yardımcı olur. Geleneksel lezzet haline gelmiş olan kuruyemiş, e-ravza farkı ile en taze ve doğal seçilmiş ürün derlemesiyle bir tıkla kapınıza ulaştırılıyor.

Çiğ kuruyemişler

Kavurma işlemi, kuruyemişin kimyasal yapısını değiştirir. Kimyasal yapısı değişen bu kuruyemişler, tamamı olmasa da bazı antioksidan değerleri kuruyemişin türüne ve kızartma sıcaklığına bağlı olarak kaybolur. Çiğ olarak tüketim sağlanması tavsiye edilen kuruyemişler birçok hastalığa direnç göstermesi ile birlikte bulundurduğu enzim ve doğal lifli kabuk sayesinde yağ yakımını hızlandırarak sağlıklı bir şekilde kilo vermeye de yardımcı olur. Bu yüzden çiğ kuruyemişler, kavrulmuş kuruyemişlere oranla daha sağlıklıdır.

Kavrulmuş Kuruyemişler

Kuruyemişler, gevrekliği ve lezzet oranını artırmak amaçlı kavrulur. Kavrulan kuruyemişler, çiğ kuruyemişlere oranla yağ ve kalori bakımından farkı minimum seviyededir. Kavurma sırasında kuruyemişler, sıcaklık oranına bağlı olarak bir miktar nem kaybeder, bu nedenden ötürü çiğ kuruyemişlerden daha hafif bir yapıya sahip olan kavrulmuş kuruyemişler, gevrek yapısından kaynaklı çok fazla tüketilen çerez haline gelmiştir.

Çiğ Kuruyemiş ve Kavrulmuş Kuruyemiş Arasındaki Fark

  • Kavurma işlemi uygulanan kuruyemişlerin kimyasal yapısı, rengi ve içerdiği nem miktarı azalır. Yapısı değişen kuruyemiş, çiğ kuruyemişlerden daha kısa sürede tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Kavurma sırasında sıcaklık ve besin çeşidine bağlı olarak enzim ve yüksek oranda lif içeren kabuk kaybına neden olur. Kuruyemişin içerdiği antioksidan enzimlerin sağlık açısından önem arz etmesi nedeni ile çiğ kuruyemişlerin tüketilmesi tavsiye edilir.
  • Kavrulan kuruyemişlerin ömrü kısalır, çiğ kuruyemişlere oranla daha hızlı tüketilmesi gerekmektedir.
  • Kuruyemişlerin bir kısmı kavrulurken tuzlama işlemine alınmakta bu da tansiyon gibi sağlık sorunlarının artmasına neden olmaktadır.
  • Çiğ kuruyemişlerin içermiş olduğu doymuş yağ kavrulma işlemi sırasında yüksek miktarda ısıya maruz kaldığı zaman trans yağa dönüşüp zararlı kimyasal oluşturabilir.

Kuruyemişin Diyetteki Yeri

Yağlı besin grubu arasında olan kuruyemiş, içerisinde bulundurdukları zengin yağ ve kalori miktarları ile vücudun yağ oranını artıran sağlıksız besinler olarak bilinir. Bu nedenle kilo problemi yaşayanlar, kuruyemişleri tamamen hayatından çıkartır. Aslında sanılanın aksine kuruyemişin içerisinde bulundurmuş olduğu doğal doymuş yağ diyette sağlığı koruması açısından önemlidir. Zayıflamak için uygulanan diyet listelerine baktığımız zaman ara öğünlerde tüketilmesi gereken kuruyemişler mevcuttur. Bunlar; badem, ceviz, fındık üçlüsüdür. Belli miktarlarda alınması gereken bu kuruyemiş çeşitleri, 6 adet badem, 8 adet fındık, 4 adet ceviz şeklinde ara öğün olarak tüketilmesi halinde gün boyunca açlığı bastırarak kilo verme sürecini hızlandırır.

 

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.